How much energy is given to each coulomb of charge passing through a 6 V battery?
Pawan Prajapati , 4 Years ago
Grade 12
1 Answers
Harshit Singh
Last Activity: 4 Years ago
Dear Student
Amount of charge = 1 coulomb Potential difference = 6V Energy or work done = unknown Work done or energy = V × Q[Q is the amount of charge flowing between two points at potential difference V = 6] i.e., W = V × Q W = 6 × 1 Work done or energy = 6 joules.
Thanks
Provide a better Answer & Earn Cool Goodies
Enter text here...
LIVE ONLINE CLASSES
Prepraring for the competition made easy just by live online class.
Full Live Access
Study Material
Live Doubts Solving
Daily Class Assignments
Ask a Doubt
Get your questions answered by the expert for free