Flag Physical Chemistry> How many electrons are in an atom if a) n...
question mark

How many electrons are in an atom if a) n,=2, s=1/2 & b) n=4, l=2

Astha , 7 Years ago
Grade 11
anser 2 Answers
Ashish

Last Activity: 7 Years ago

a)for n=2 , l=1,0 m= 3and m=1 for l=1 and l=0 respectively so for m=3 total electrons are 6 as each orbital has 2 electrons out of which 3 has s= 1/2 and for m=1 total electrons is 2 and 1 has s = 1/2 so ....Total electrons for given values is 4.b) for n=4 and l=2 m=5 and each orbital has 2 electrons so 5 orbitals has 10 electrons.

amol pawar

Last Activity: 7 Years ago

a)8 electrons.because maximum no of electrons in a shell is given by formula 2n^2.So here n=2 therefore max. no. of electrons=2(2)^2=8electrons......b)10 electrons bcz maximum numbers of electrons is given by 4×azmithal quantum number(l)+2 i.e 4l+2.So number of electrons=4(2)+2=10 electrons......

Provide a better Answer & Earn Cool Goodies

Enter text here...
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments


Ask a Doubt

Get your questions answered by the expert for free

Enter text here...